Молитвы Савватию и Зосиме Соловецким

Леонид Крупатин
ПОСТОЯННОЕ МЕСТО ПУБЛИКАЦИИ:http://proza.ru/2019/10/10/1298
СБОРНИК "МНОГО МЫ ВСТРЕЧАЕМ ЧИСТОТЫ!"

Молитвы преподобным Зосиме и Савватию Соловецким
(5 голосов: 5.0 из 5)
Скрыть перевод

Преподобные Зосима и Савватий Соловецкие

Тропарь, глас 4*
По;стническое и равноа;нгельское житие; ва;ше,/ преподо;бнии отцы; Зоси;мо и Савва;тие,/ вселе;нней позна;ны сотвори; вас;/ чудодея;нии разли;чными, Богоно;снии, просвеща;ете// ве;рою призыва;ющия вы и чту;щия честну;ю па;мять ва;шу.

Перевод: Постнической и подобной ангельской жизнью вашей, преподобные отцы Зосима и Савватий, по всей земле вы стали известны; различными чудотворениями, Богоносные, просвещаете с верой призывающих вас и почитающих священную память вашу.

Кондак, глас 2*
Христо;вою любо;вию уязви;вшеся, преподо;бнии,/ и Того; крест, на ра;мо взе;мше, понесли; есте;,/ боже;ственне вооружи;вшеся на неви;димыя враги;/ и непреста;нныя моли;твы, я;ко копие; в рука;х, иму;ще,/ кре;пко победи;ли есте; бесо;вская ополче;ния;/ благода;ть Госпо;дню прие;мше цели;ти неду;ги душ и теле;с/ притека;ющих к ра;кам честны;х моще;й ва;ших,/ чуде;с лучи; испуща;ете всю;ду./ Тем зове;м вам:/ ра;дуйтеся, преподо;бнии отцы; Зоси;мо и Савва;тие,// мона;хов удобре;ние.

Перевод: Христовой любовью воспламенившись, преподобные, и Его Крест на плечи взяв, вы понесли, божественно вооружившись на невидимых врагов и непрестанные молитвы держа, как копье в руках, мужественно поразили вы бесовские войска, получив благодать от Господа исцелять болезни душ и тел приходящих к ракам с почитаемыми мощами вашими, везде вы испускаете лучи чудес. Потому взываем к вам: «Радуйтесь, преподбные отцы Зосима и Савватий, монахов украшение».

Молитва 1-я*
О, преподо;бнии и Богоно;снии отцы; на;ши Зоси;мо и Савва;тие, земни;и а;нгели и Небе;снии челове;цы, бли;жнии дру;зи Христо;ви и уго;дницы Бо;жии, оби;тели ва;шея сла;во и украше;ние, всея; же се;верныя страны;, па;че и всего; Правосла;внаго оте;чества на;шего, необори;мая стено; и вели;кое заступле;ние! Се мы, недосто;йный и многогре;шнии, с благогове;йною любо;вию к ра;кам честны;х моще;й ва;ших припа;дающе, Ду;хом сокруше;нным и смире;нным приле;жно вас мо;лим: моли;те непреста;нно Благосе;рдаго Влады;ку и Го;спода на;шего Иису;са Христа;, я;ко дерзнове;ние ве;лие к тому; иму;щии, да не отсту;пит от нас Его; вседе;йствующая благода;ть, покро;в же и заступле;ние Пресвять;ія Влады;чицы на;шея Богоро;дицы на ме;сте сем да пребу;дет и да не оскуде;ют никогда;же и;стиннии ревни;тели а;нгельскаго жития; во святе;й оби;тели сей, иде;же вы, Богоно;снии отцы; и нача;льницы, безме;рными труды; и поще;нии, то;ки же сле;зными и всено;щными бде;нии, непреста;нными моли;твами и моле;нии нача;ло и;ноческому житию; положи;сте. Ей, уго;дницы святи;и, моли;твенницы к Бо;гу благоприя;тнейшии, те;плыми ва;шими к Нему; мольба;ми огради;те и сохрани;те ны и свято;е селе;ние сие; ва;ше от тру;са, пото;па, огня; и меча;, наше;ствия иноплеме;нных и смертоно;сный я;звы, от вражды; и вся;ких нестрое;ний, от вся;кия беды; и ско;рби и от вся;каго зла, да непреста;нно на ме;сте сем в ми;ре и безмо;лвии благоче;стно сла;вится пресвято;е И;мя Го;спода и Бо;га и обрета;ют ве;чное спасе;ние и ждущии Его;. О преблаже;ннии отцы; на;ши Зоси;мо и Савва;тие! Услы;шите ны, гре;шныя, во святе;й оби;тели ва;шей и под кро;вом ва;шего защище;ния недосто;йно жи;тельствующия, и благомо;щными ва;шими к Бо;гу хода;тайствы испроси;те душа;м на;шим грехо;в оставле;ние, жития; исправле;ние и ве;чных благ восприя;тие в Небе;снем Ца;рствии; всем же ве;рующим, и;же на вся;ком ме;сте и во вся;кой ну;жде призыва;ют вас в по;мощь и заступле;ние и и;же с благогове;йною любо;вию во оби;тель ва;шу притека;ют, не преста;ните излива;ти вся;кую благода;ть и ми;лость, сохраня;юще их от вся;кия сопроти;вныя си;лы, от вся;кия напа;сти и от вся;каго зла;го обстоя;ния и подаю;ще им вся потре;бная к душе;вней и теле;сней по;льзе. Наипа;че же моли;те Премилосе;рдаго Бо;га, да утверди;т и укрепи;т Це;рковь Свою; святу;ю и все на;ше Правосла;вное оте;чество в ми;ре и тишине;, в любви; и единомы;слии, в правове;рии и благоче;стии да сохрани;т и соблюде;т во ве;ки веко;в. Ами;нь.

Молитва 2-я*
О, преподо;бнии отцы;, вели;цыи засту;пницы в ско;рби и услы;шателие моли;тв, уго;дницы Бо;жии и чудотво;рцы Зоси;мо и Савва;тие! Не забу;дите, я;коже обеща;стеся, посеща;ти ча;да ва;ша. А;ще бо и отыдо;сте от нас те;лом, но Ду;хом при;сно с на;ми пребыва;ете. Мо;лим у;бо вы, о преподо;бнии: изба;вите ны от огня; и меча;, от наше;ствия иноплеме;нников и междоусо;бныя бра;ни, от тлетво;рных ве;тров, и от напра;сный сме;рти, и от всех прило;гов бесо;вских, находя;щих на ны. Услы;шите нас, гре;шных, и приими;те моли;тву сию; и моле;ние на;ше, я;ко кади;ло благово;нное, я;ко же;ртву благоуго;дну, и души; на;ша, злы;ми де;лы и сове;ты и по;мыслы умерщвле;нныя, оживи;те, и, я;коже уме;ршую отрокови;цу возста;висте, я;коже неисце;льныя ра;ны мно;гих исцели;сте, от духо;в нечи;стых зле му;чимых изба;висте, та;ко и нас, содержи;мых в у;зах вра;жиих, изми;те, и от сете;й диа;вола изба;вите, из глубины; прегреше;ний изведи;те, и ми;лостивым ва;шим посеще;нием и хода;тайством от враго;в ви;димых и неви;димых огради;те ны благода;тию и си;лою Всесвяты;я Тро;ицы, всегда;, ны;не, и при;сно, и во ве;ки веко;в. Ами;нь.

Молитва 3-я,
преподобному Савватию Соловецкому**
О, преподо;бне о;тче, уго;дниче Христо;в Савва;тие, все;ю душе;ю Го;спода возлюби;вый, и удали;выйся в пусты;ню сию;, и тече;ние по;двига спаси;тельнаго соверши;вый! О, ве;рный ра;бе Царя; Небе;снаго, учи;телю доброде;телей, о;бразе смире;ния, граждани;не пусты;нный, А;нгелом собесе;дниче, Херуви;ме земны;й, челове;че Небе;сный! О, све;те немра;чный ото;ка Солове;цкаго, па;че же ве;лие свети;ло всея; Це;ркве правове;рных! Молю;ся ти, прече;стне, аз, многогре;шный (и;мя рек): услы;ши убо;гое мое; моле;ние, вонми; глаго;лом нечи;стых усте;н мои;х, твоей ны;не по;мощи тре;бующаго. Се бо враг прелука;вый на вся;ко вре;мя тщи;тся мя погуби;ти, неки;й го;рько поглоти;ти ду;шу мою;, и несть мне спасе;ния, иде;же по;мощь прийти, зане; не;мощию пло;ти моей обложе;н есмь и страстьми; весь до;лу приклони;хся, не и;мам к Бо;гу дерзнове;ния. Ны;не же то;чию к твоему; поверга;ю себе; заступле;нию: поми;луй мя, омраче;ннаго все;ми злы;ми де;лы, воздежи; о мне всечестне;и твои; ру;це ко Го;споду, о моли;твенниче те;плый, Савва;тие преподо;бне, да за благоутро;бие щедро;т Свои;х пода;ст ми грехо;в оставле;ние, и в День Су;дный изба;вит мя ве;чнаго муче;ния, и Ца;рствия Своего; сподо;бит благода;тию Свое;ю, Ему;же бу;ди всегда; слава;, честь и поклоне;ние во ве;ки. Ами;нь.

Личное прошение
О, преподо;бнии уго;дницы Бо;жии и чудотво;рцы Зоси;мо и Савва;тие! Умоли;те Го;спода Бо;га дарова;ти ми (имя, содержание прошения), и оставле;ние всех прегреше;ний мои;х. Да ва;шим милосе;рдным предста;тельством просла;влю Триеди;наго Бо;га, Отца; и Сы;на и Свята;го Ду;ха, ны;не и при;сно, и во ве;ки веко;в. Ами;нь.

Краткое житие
Память 17/30 апреля, 27 сентября/10 октября
Общий день памяти 8/21 августа

Во время земной жизни Спасителя много служили Ему своим имением и трудами, сподобились первыми принять благую весть о Воскресении Господа. Почитаются как молитвенные предстательницы о женщинах-христианках.