Павле Юришич Штурм лужичанин - сербский генерал

Павле Юришич Штурм – ЛУЖИЧАНИН - сербский генерал

(Перевод Сергея Базлова)


Павле Юришич Штурм (нем. Paulus Sturm) был ЛУЖИЧАНИНОМ - лужицким  сербом и генералом в освободительной войне (1912-1918).

Родился 22 августа 1848 года в Згоржельце (Лужица). Окончил военную академию во Вроцлаве (Силезия). По окончании военной школы как офицер прусской армии принимал участие во франко-прусской войне (1870-1871).

После столкновений Сербского княжества с Оттоманской империей перебирается в Сербию и, как доброволец, участвует в сербско-турецкой войне (1876-1878) в чине командира батальона, окончив войну в должности командира полка. В балканских войнах командует Дринской дивизией, которая особенно прославилась в Кумановской битве, в которой была прорвана турецкая оборона. Первую мировую войну встретил во главе 3 армии. Великой заслугой его 3 армии было предотвращение прорыва австро-венгерских сил в Сербию, что позволило генералу Степе Степановичу и его 2 армии

одержать первую победу Антанты над Центральными силами в так называемой Церской битве. Как командующий 3 армией участвовал в военных операциях сербской армии осенью 1914 года, последствием чего стала славная победа в Колубарском сражении.

При  объединенном нападении на Сербию Австро-Венгерской,  Германской Империй  и Болгарского королевства в 1915 году, войска под его командованием отразили наступление 11 немецкой армии, препятствуя ее прорыву в Моравскую долину.

Павле Юрешич Штурм умер в Белграде в 1922 году.



Павле Јуришић Штурм (нем. Paulus Sturm) је био Лужички Србин и генерал српске војске током ослободилачких ратова (1912-1918).

Родио се 22. августа 1848. године у Згоржелцу (Лужица), док је Војну академију завршио у Вроцлаву (Шлеска). По завршеној војној школи као официр Пруске учествује у француско-пруском рату (1870-1871).

По избијању непријатељстава између кнежевине Србије и Отоманске империје, долази у Србију и као добровољац учествује у српско-турским ратовима (1876-1878.) са чином командант батаљона, да би крај рата дочекао са чином команданта пука. Током балканских ратова командује дринском дивизијом, која се посебно истакла у Кумановској бици пробивши турску одбрану. Први светски рат дочекао је на челу III армије. Великим залагањем његове III армије спречен је продор аустроугарских трупа у Србију чиме је генералу Степи Степановићу и његовој II армији омогућено да изврши распоређивање и однесе прву победу Антанте над Централним силама у тзв. Церској бици. Као командант III армије учествовао је у операцијама српске војске током јесени 1914. године, чија је последица била величанствена победа у Колубарској бици. Током здруженог напада на краљевину Србију 1915. године у коме су учествовале Аустроугарска, царевина Немачка и краљевина Бугарска трупе под његовом командом пружале одлучан отпор XI немачкој армији спречавајући њен продор ка Моравској долини.

Павле Јуришић Штурм преминуо је у Београду 1922. године.

**********************************************************
Перевод Сергея Базлова


Рецензии