26 юни 2026, книга Размисли и страсти
Направих я малка и компактна, за да се прочете на един дъх и да остави трайни следи в съзнанието на всеки читател.
Заглавието, мотото и епилогът си кореспондират прекрасно, давайки възможност
да се надникне веднага в съдържанието й.
Мотото се отнася до смисъла да си писател и е кратка философска сентенция. Епилогът е също проза-сентенция от едно изречение.
За да има хармония в темата ми - РАЗМИСЛИ и СТРАСТИ, съм добавила и стихове със сентенциален характер, в които си заслужава да вникне всеки четящ.
Добавила съм и една творба в стихотворна форма, описваща живота на една двойка. Точно такъв живот(според мен) не е за подражание, но точно той буди най- много размисли и страсти.
В почти всички мои книги, както и в настоящата - присъстват и взаимни преводи с руски, сръбски и други славянски поети и преводачи.
Благодаря им от сърце и душа и ги уважавам безкрайно за техните страстни и прекрасни преводи и съм убедена, че и те - като мен, ще се радват, че преводите ще присъстват чрез моята книга
в Светинята на българската литература и култура, наречена Национална българска библиотека - „Свети свети Кирил и Методий“.
Благодаря на моя любим руски поет Алексей Романов и на Василий Духанин - Есипов за това, че се прекланят пред най- красивия и музикален (и според мен) за поезия език - българският - „Как красив болгарский язык!“ Като доказателство за тези ми думи, добавям цитат от рецензията на Василий Духанин - Есипов от 10 май 2026 г. 23:35 ч. руско време под превод, направен от мен от руски на български език на поетесата Галина Губарева - „То ли
зеркало потускнело“:
То ли зеркало потускнело
Автор - Галина Губарева
То ли зеркало потускнело,
То ли влагой туманит глаза -
Вижу, прядь в волосах забелела,
Словно осенью небеса.
И морщинки легли как тени
От ненастных дождливых дней.
Только зеркалу сердце не верит,
Потому что сердцу видней!
С бг-ру: Величка Николова – Литатру 1
Огледалото ли тъмнее,
или влага в очите мъгли?
Виждам къдрав кичур да белее
като есенни висини;
нежни бръчици в сенки полегли
от дъждовни изминали дни,
но сърце – в огледало не вярва.
Вярва само на своите очи.
Величка
*
© Copyright: Величка Николова -Литатру 1, 2026
Свидетельство о публикации №126033100856
РЕЦЕНЗИИ:
Величка,доброго здравия и Вселенской удачи! Как красив болгарский язык! Не сравнить его ни с немецким, ни с любым другим языком Запада. Мы славяне не только близки языками, но и помыслами. Рад нашему заочному знакомству безмерно.
С уважением и теплом души,
Василий Духанин-Есипов 10.05.2026 23:35
Свидетельство о публикации №226062700371
