06 Июля. ВсеМирный День Поцелуя или...

                ЧАМУ ПРЫ ПАЦАЛУНКУ ЗАПЛЮШЧВАЮЦЬ ВОЧЫ
               
     Ніхто не ведае, але побач з намі лятаюць нябачныя маленькія паветраныя Прынцэсы і Рыцары. Гэта і ёсць дзве апалоўкі Шчасця. Яны лунаюць, ўзяўшыся за рукі, заўсёды ўсміхаюцца і бачаць толькі адзін аднаго. Разам яны да таго часу, пакуль на Зямлі не народзіцца Дзіця. Калі гэта дзяўчынка, то да яе ў сэрца ляціць Прынцэса і вучыць яе пяшчоце і ласцы. А калі хлопчык, то Рыцар пачынае насычаць ягонае сэрца смеласццю і цвёрдасццю…
     З гэтага вокамгнення апалоўкі пачынаюць вельмі сумаваць адзін па другому і вераць у сустрэчу…
     Непрыкметна лятяць гады. I вось надыходзіць момант, калі дзяўчынцы хочацца клапаціцца толькі аб адным, а хлопцу ахоўваць толькі адну. Гэты час мае назву – Каханне.
      Але мала пакахаць. Трэба, каб і апалоўкі Шчасця пазналі адзін аднаго. I каб гэта адбылося, пры пацалунку закаханыя заплюшчваюць вочы, бо, як сказаў Маленькі Прынц: «Праніклівым можа быць толькі адно сэрца».
     I не трэба спяшацца, бо калі апалоўкі Шчасця не сустракаюцца, Каханне ператвараецца ў Гора.

     Не блытайце Закаханасці, якая заўсёды побач і хутка знікае, з Любоўю, якая знаходзіцца воддаль і, прыйшоўшы невыпадкова, застаецца назаўжды.               

                ПОЧЕМУ ПРИ ПОЦЕЛУЕ ЗАКРЫВАЮТ ГЛАЗА
                (пераклад аўтара = перевод автора)

     Никто не знает, а ведь рядом с нами летают невидимые маленькие воздушные Принцессы и Рыцари. Это и есть две половинки Счастья. Они парят, взявшись за руки, на лицах их всегда улыбки и видят они только один одного. Но вместе они до того времени, покуда на Земле не родится Ребёнок. Если это девочка, то в её сердце поселяется Принцесса и учит её нежности и ласке. А если мальчик, то Рыцарь начинает насыщать его сердце смелостью и твёрдостью.
     С этого мгновения половинки начинают очень скучать одна без другой и верить во встречу…
     Незаметно летят года. И вот настаёт момент, когда девочке хочется заботиться только об одном, а мальчику охранять только единственную. Это время называется Любовь.
     Однако мало полюбить. Надо, чтобы половинки Счастья узнали друг друга. Чтобы это случилось, при  поцелуе влюблённые закрывают глаза, ибо, как сказал Маленький Принц: «Зорко может быть только одно сердце»…
      И не надо спешить, ведь если половинки Счастья не встречаются, Любовь превращается в Горе.

      Не путайте Влюблённость, которая всегда рядом и быстро улетучивается, с Любовью, находящуюся поодаль и, придя неслучайно, остаётся навсегда.

      аватар из интернета


Рецензии
Красивый рассказ. Очень необычные ощущения, когда читаешь в оригинале. Благодарю)

Алёна Аникина   02.03.2018 22:18     Заявить о нарушении
Приятно. Я потому и сделала перевод, что многие не всё понимали из белорусского.

Синильга-Лариса Владыко   04.03.2018 14:18   Заявить о нарушении
На это произведение написаны 4 рецензии, здесь отображается последняя, остальные - в полном списке.